SPORT W PITTSBURGHU

Drużyny sportowe to największe powody do dumy mieszkańców miasta. Obok Penguins są ekipy, które liczą się co sezon w swoich rozgrywkach.

Drużyna futbolu amerykańskiego Pittsburgh Steelers zajmuje szczególnie ważne miejsce w historii sportu w USA. Zawodnicy Steelers i New England Patriots aż sześć razy wygrali Super Bowl, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich drużyn NFL, od kiedy tę nagrodę ustanowiono.

Dwuktornie najważniejsza futbolowa nagroda wymknęła się Stalowcom z rąk. Steelers są najbardziej utytułowaną i najstarszą drużyną swojej konferencji. Barwy drużyny współdzielone są z barwami Pens – czerń i złoto.

Pełna sukcesów historia Steelers zaczęła się w 1933 roku. W wyniku rozszerzenia do NFL wstąpiły także Philadelphia Eagles i Cincinatti Reds. Założycielem drużyny był Arthur Rooney.

Początkowo ekipa z Pittsburgha nosiła nazwę „Pirates” w nawiązaniu do poprzedniej profesjonalnej drużyny futbolowej. Początki nie były łatwe. Steelers odnieśli tylko 22 wygrane przez siedem pierwszych lat. Lepsze dni zaczęły nadchodzić tuż przed II wojną światową. Wielkim wydarzeniem było podpisanie rekordowego kontraktu z legendarnym Byronem White’m. Pierwszy raz Steelers zagrali w play-offach w 1947 roku, ale na następny taki sukces trzeba było czekać do „ery Chucka Nolla” w 1972 roku. Pierwsze sezony tego trenera były nieudane, ale miał on „nosa” do wyborów w drafcie. Joe Greene, Terry Bradshaw, Jack Ham i Franco Harris co roku, począwszy od 1969 roku, przybywali do ekipy z Pittsburgha. Historyczny na tym polu wyczyn miał miejsce w 1974 roku, gdy Steelers w jednym drafcie wybrali czterech przyszłych graczy Galerii Sław. Na efekty wyborów i pracy nie trzeba było długo czekać. Od 1972 do 1979 roku Steelers gościli w play-off, pierwszy Super Bowl wygrywając w 1974 roku.

Od tamtego momentu Steelers są siłą liczącą się w każdym sezonie NFL. Aż 28 graczy doczekało się uznania w Galerii Sław Pro Football, co jest drugim najlepszym wynikiem spośród wszystkich drużyn powstałych od 1933 roku. Ponadto w Galerri Sław Pro Football znalazło się trzech członków zarządu oraz trener Chuck Noll.

Pittsburgh Pirates są jedną z najbardziej zasłużonych drużyn profesjonalnej ligi bejsbolowej MLB, w której goszczą od 1887 roku. Drużyna ta wygrała ligę pięć razy – były to w 1909, 1925, 1960, 1971 i 1979 roku. Historia Pirates (początkowo Allgehenys) jest pełna wzlotów i upadków, nierzadko ciągnących się przez kilka sezonów. Po początkowych latach sinusoidy, pierwsze sezony po II wojnie światowej przyniosły spore rozczarowanie. W 1950 roku nastąpiła zmiana właściciela i menedżera, którzy zdecydowali się postawić na długofalowy plan opierając się na młodych graczach. Zawodnicy jak Roberto Clemente, Elroy Face, Bob Friend, Bill Mazeroski czy Vern Law stali się trzonem drużyny, która sięgnęła po tytuł w 1960 roku, a system skautingu i szkolenia utrzymywał Piratów na szczycie aż do lat 80 XX wieku. W Pittsburghu grali wtedy m. in. Dave Cash, Rennie Stennett, Gene Clines czy Willie Stargell. Następne sukcesy przyszły w roku 1986, kiedy to odżyła młodzież: przez skład przewinęli się tak świetni gracze jak Bobby Bonilla, Mike LaValliere, Jay Bell czy Doug Drabek.

Ostatnie duże sukcesy drużyna Piratów odniosła z tamtym właśnie pokoleniem, przegrywając w 1991 i 1992 roku National League Series (można porównać tę fazę ówczesnej ligi baseballu do dzisiejszego Finału Konferencji NHL). Od lat dziewięćdziesiątych Pirates odnieśli dużo więcej porażek niż sukcesów, nie występując w żadnym z finałów Ligi.

Wiele sukcesów ma na swoim koncie ekipa Pittsburgh Panthers, która gra w lidze uniwersyteckiej futbolu amerykańskiego. Drużyna ta wygrała dziewięciokrotnie National Championship, najwyższą ligę uniwersytecką w USA. Ponadto gracze Panter wielokrotnie byli wybierani w drafcie do NFL, a z pittsburskiej uczelni pochodzą tacy gracze jak Larry Fitzergald, Ruben Brown, Dan Marino, Bill McPeak, Mike Ditka czy Joe Schmidt.

Większość drużyn sportowych z Pittsburgha za swoje barwy obrała czerń, złoto i biel, nawiązując do herbu miasta. Sukcesy tych ekip, jak również Penguins, powodują, że Pittsburgh to prawdziwe City of Champions.