Patric Hornqvist - szwedzki prawoskrzydłowy, urodzony 1 stycznia 1987 roku w Sollentunie. Reprezentant Szwecji, a od 2014 roku zawodnik Pittsburgh Penguins. 

Patric pierwsze hokejowe kroki stawiał w lokalnym Gillbo IF, którego był wychowankiem. Po raz pierwszy z poważniejszym hokejem Hornqvist zetknął się w juniorskich zespołach Djurgårdens IF. To właśnie w zespole Sztokholmu Szwed występował aż do przenosin do ligi NHL. 

Hornqvist uwagę skautów przykuł na siebie w 2005 roku podczas Mistrzostw Świata do lat 18. Tam Patric rozegrał całkiem solidne zawody i załapał się na listy draftowe. Nie była to jednak wysoka pozycja. Szwed w drafcie w 2005 roku został wybrany przez Nashville Predators w odległej siódmej rundzie z ostatnim numerem w drafcie. Co ciekawe był to ten sam, w którym z numerem pierwszym był draftowany Sidney Crosby. Obecnie w zespole z Pittsburgha występuje więc pierwszy i ostatni numer ówczesnego draftu.

Ostatni numer w drafcie wiązał się niemal z zerowymi oczekiwaniami klubu z Nashville wobec osoby Patrica. Ten jednak po świetnych sezonach w szwedzkiej ekstralidze w latach 2006-2008 oraz bardzo dobrych występach w reprezentacji Szwecji na imprezach rangi mistrzowskiej jak i meczach towarzyskich zainteresował swoją postawą włodarzy Predatorów, którzy postanowili ściągnąć Hornqvista z Europy. 

Takim sposobem w sezonie 2008/2009 Hornqvist zadebiutował w rozgrywkach północnoamerykańskich. Wpierw w barwach Milwaukee Admirals z AHL, w którym to w 49 spotkaniach zaliczył 17 bramek oraz 18 asyst. Takie wyniki nie przeszły obojętnie obecnemu sztabowi szkoleniowemu Nashville, który w połowie sezonu powołał Patrica do NHL i tam Szwed zadomowił się już na stałe. W swoim debiutanckim sezonie na taflach NHL Hornqvist w 28 spotkaniach zdobył 2 bramki oraz zaliczył 5 asyst. Była to jednak ledwie zapowiedź kolejnego sezonu, w którym to Patric był już jedną z wiodących postaci w drużynie. Sezon 2009/2010 to 80 spotkań Hornqvista, w których to zdołał on zdobyć 30 bramek oraz zaliczyć 21 asyst.

Od tego czasu Szwed w kolejnych sezonach wykręcał w Nashville bardzo podobne wyniki oscylujące w okolicach 50 punktów zdobytych w sezonie. Hornqvist wyrobił sobie przez te lata markę w NHL i tym sposobem w lecie 2014 roku trafił do Pittsburgh Penguins jako część transferu za Jamesa Neala. 

W swoim debiutanckim sezonie w barwach Pittsburgha Hornqvist rozegrał niemal najlepszy rok w swojej karierze. Gdyby nie kontuzja, która wykluczyła Patrica z gry w niemal 20 spotkaniach z pewnością przekroczyłby on granicę 60 punktów. Jednak uraz pokrzyżował plany i Hornqvist sezon zakończył z 51 punktami zdobytymi w 64 spotkaniach. Dało mu to miano trzeciego najskuteczniejszego zawodnika naszego zespołu zaraz po Crosbym oraz Małkinie.

Hornqvist znany jest ze swojej nieustępliwej i pełnej poświęceń gry przy bramce, która w obecnych czasach w NHL jest bardzo istotna. Prócz tego Patric to świetny zawodnik, który znany jest ze swojego poczucia humoru i bardzo dobrej postawy w szatni.