Dział ten poświęcony jest historii strojów jakie przywdziewała drużyna z Pittsburgha. Pomimo upływu lat koszulki nie zmieniały się wiele razy, jednak pierwsze stroje mogą zaskoczyć wielu z kibiców. Zapraszamy na podróż w czasie.
Kiedy zespół Pittsburgh Penguins debiutował w National Hockey League barwy znacząco różniły się od tych jakie teraz znamy. Drużyna przywdziewała barwy niebiesko-białe. W przeciwieństwie do aktualnego stanu biały trykot był zestawem domowym, a niebieski wyjazdowym. Początkowo na stroju nie było logotypu. Jak widać koszulka posiadała poziome paski na dole i na środku rękawów, nad którymi znajdował się numer.
Przed sezonem 1968/69, po raz pierwszy stroje zmieniły swój wygląd. Przede wszystkim zamiast skośnego napisu z nazwą miasta, na środku pojawiło się logo. Grający hokejowy pingwin, w wersji bez szalika zajął centralne miejsce na koszulce. Na rękawach ponownie pojawiły się pasy w trochę innej konfiguracji. Nadal biały trykot był używany na meczach domowych, a niebieski podczas wyjazdów.
Kolejna zmiana nastąpiła cztery lata później. Po pierwsze nastąpiła zmiana logotypu, pozbyto się okręgu i pozostawiono samego pingwina na tle trójkąta. Próbowano różnych odcieni kolorów zarówno na korpusie jak i ramionach czy kołnierzyku.
30 stycznia 1980 r., nastąpiła diametralna zmiana kolorów koszulek. Po raz pierwszy stroje były w kolorach złotym i czarnym. Stało się tak pod wpływem zwycięstw innych drużyn z Pittsburgha we własnych rozgrywkach. Zespół Steelers wygrał Super Bowl, natomiast Pirates zwyciężyli w tym samym roku World Series w baseballu. Postanowiono zatem zmienić kolory na podobne do tych jakich używały drużyny Steelers i Pirates, w nadziei, że kibice będą kojarzyć zespoły w tych barwach jak z "City of Champions" czyli Miasta Mistrzów.
Zmiana kolorów była przyczyną protestu drużyny z Bostonu, która argumentowała, że barwy te zawsze należały do tej organizacji. Z kolei Penguins stwierdzili, że hokejowy klub Pittsburgh Pirates przywdziewał takie barwy już w 1920 roku. Nowe stroje zachowały identyczny wygląd co niebieskie, ale kolor czarny zastąpiła ciemna niebieska barwa. Z kolei jasny niebieski kolor zmieniono na złoty.
W latach 1981-1985 klub używał alternatywnych złotych koszulek z białym kolorem jako stroje domowe.
Czarno-złote stroje zmieniły się przed sezonem 1992/93, wtedy gdy zmodernizowano logo Pingwina na tle trójkąta na trójkąt z głową Pingwina u góry. Nowe, białe, domowe koszulki posiadały logo na środku i złote wstawki na ramionach. Czarne, wyjazdowe, koszulki nawiązywały wyglądam do pierwszego modelu, ze skośnym napisem "Pittsburgh", a nowe logo trafiło na ramiona.
Podczas sezonu 1995/96 Penguins jako jedna z pięciu organizacji w lidze posiadała trzy zestawy koszulek. Nowe koszulki miały swój debiut w meczu z Philadelphia Flyers 27 stycznia 1996 r. Trzeci model był czarny, posiadał nowe logo w barwach klubowych na środku, miał również nietypowe rękawy. Jeden był z szarymi pasami, które znalazły się także na ramionach, a drugi był w trzech kolorach.
W sezonie 1999/2000 organizacja wprowadziła nową, trzecią, koszulkę z dbałością o przyszłość. Na koszulki powróciło popularne wśród fanów logo "Grającego Pingwina", takie jakie było na trykotach podczas mistrzowskich kampanii w 1991 i 1992 roku. Pojawił się też nowy kolor, złoty zastąpiono tzw. Las Vegas Gold. Koszulki poniżej oficjalnie uznano za domowe i wyjazdowe w 2002 r.
Od sezonu 2007/08 nastąpiły kolejne, choć drobne, zmiany. Koszulki miały identyczne logo oraz kolory jak poprzednie, różniąc się jedynie wzorem na rękawach i w dolnej części korpusu. Tym razem ciemne stroje były tymi domowymi, natomiast białe używane były podczas wyjazdów. W kilku kampaniach używany był też trzeci model alternatywny, bardzo podobny do pierwszego niebieskiego trykotu.
We wrześniu 2014 roku klub zaprezentował dodatkowe trzecie stroje zespołu, które drużyna przywdziewa zamiennie z czarnymi jerseyami. Nowe stroje są nawiązaniem do tradycji i możemy w nim znaleźć elementy tzw. Pittsburgh gold, czyli odcieniu koloru złotego jakiego używał zespół w ubiegłym wieku.
W połowie 2017 roku Pingwiny otrzymały nowe stroje w związku z wejściem marki adidas do NHL. Stroje te jednak nie odbiegały znacznie od poprzednich wzorów.
Warto wspomnieć o tym, że na zmianę wyglądu i barw zgodę musi wyrazić liga oraz nie może się to stać od razu. Taka zmiana musi być zatwierdzona i może wejść w życie po określonym czasie.