vacat


Aktualnym generalnym menadżerem Pittsburgh Penguins jest Jim Rutherfordktóry funkcję tę sprawuje od 6 czerwca 2014 roku. Rutherford to były zawodnik ligi NHL oraz wieloletni działacz sportowy.

Jim urodził się 17 lutego 1949 roku w kanadyjskim Beeton. Występował na pozycji bramkarza. Swoją juniorską karierę zawodniczą rozpoczął w 1966 roku w zespole Aurora Tigers. Kilka lat później, w wieku 20 lat, został draftowany do NHL w pierwszej rundzie przez Detroit Red Wings, w którym spędził pierwsze lata swojej przygody w NHL. 

W 1971 roku Rutherford trafił jednak na celownik działaczy z Pittsburgha, którzy wkrótce po tym ściągnęli Jima do Miasta Stali. Był bramkarzem Penguins od 1971 do 1974 roku po czym ponownie wrócił do Detroit. W swojej karierze zaliczył także występy w takich zespołach jak Los Angeles Kings czy Toronto Maple Leafs.

Rutherford karierę zawodniczą zakończył w 1983 roku. Rok później Jim został generalnym menadżerem Windsor Spitfires z juniorskiej ligi OHL. To właśnie liga OHL była dla Rutherforda przepustką do NHL w charakterze pracy generalnego menadżera. W 1994 roku został generalnym menadżerem ówczesnego Hartford Wheelers, które w 1997 roku przekształciło się w aktualnie funkcjonującą drużynę - Carolina Hurricanes. Rutherford w tym samym roku, w którym objął posadę menadżera Wheelers, nabył także część udziałów w drużynie i został jej współwłaścicielem. 

Historia Rutheforda z Wheelers/Hurricanes trwała okrągłe dwadzieścia lat. W tym momencie Jim zyskał wielki szacunek wśród innych działaczy najlepszej hokejowej ligi świata. W 2014 roku ogłosił swoje przejście na emeryturę i zrezygnował z funkcji generalnego menadżera Carolina Hurricanes.

Spokojna emerytura jednak nie wpisała się w styl życia Rutherforda, który miesiąc po rezygnacji ze stanowiska menadżera w Carolinie podjął się pracy w Pittsburghu.