Consol Energy Center

1:3
Tampa Bay Lightning

ECF M1.: PIT - TBL 1:3 - Falstart w finale

Porażka na starcie Finałów Konferencji. Pens przegrywają po słabym spotkaniu z Tampa Bay Lightning 1:3. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Hornqvist.

Kryzys? Jaki kryzys?

Już w pierwszych minutach meczu zawodnicy gości wysłali wiadomość Pingwinom, że ta seria nie będzie dla nich łatwą przeprawą. Agresywne przewinienie Callahana na Letangu zakończyło się 5 minutową karą dla zawodnika Lightning, a Tanger z wielkim grymasem bólu na twarzy musiał opuścić lód na dłuższą chwilę.

Pingwiny w trakcie  tej przewagi nie potrafiły rozgryźć dobrze grającej defensywy Błyskawic oraz świetnie spisującego się w bramce Bishopa. Najbliższy zdobycia gola był Malkin, ale jego strzał trafił w boczną siatkę bramki.

Po 10 minutach meczu pomimo chaotycznej gry, Pingwiny kontrolowały grę przeważając w atakach oraz strzałach na bramkę przeciwnika.

Do kluczowego momentu w tej części spotkania doszło chwilę później. W trakcie interwencji po strzale Hornqvista, groźnie wyglądającej kontuzji nabawił się Bishop, który błyskawicznie padł na lód chwytając się za swoją prawą noge. Bramkarz Bolts opuścił mecz na noszach, a za jego zastępstwo wszedł młody, również utalentowany Vasilevskiy

Kiedy wydawało się, że wprowadzenie niedoświadczonego golkipera w szeregach Lightning  będzie początkiem strzeleckiego show po stronie Pens, okazało się wręcz przeciwnie.

Tuz przed końcem pierwszej tercji błąd ustawienia Maatty wykorzystał Killorn, który bez problemu urywając się Finowi wstrzelił krążek pomiędzy nogi Murraya.

Błędów ciąg dalszy i promyk nadziei

Druga tercja nie rozpoczęła się dobrze dla Penguins. Po przewinieniu  Malkina przewagę jednego zawodnika wykorzystał Palat podwyższając wynik dla gości na 2:0.

Pingwiny przez kolejne 10 minut szukały sposobu na zagrożenie bramki Vasilevskiego, jednak dobrze spisująca się obrona Bolts nie dopuszczała do bezpośredniego zagrożenia ze strony

Po nieczystym zagraniu Nesterova w 12 minucie drugiej tercji, Pens dostały kolejna szansę na wystawienie swojej specjalnej formacji powerplay., która co prawda kilkukrotnie zagroziła bramce gości, jednak w każdym przypadku graczom Sullivana zabrakło dokładności w wykończeniu akcji.

Gra Pens w tej części meczu mocno rozczarowywała. Akcje, które w poprzednich seriach przynosiły bramki, tym razem były bezproblemowo odczytywane przez obronę Błyskawic. Co gorsza, obrona gospodarzy nie miała swojego dnia popełniając wiele błędów. Jeden z nich kosztował Pens utratę kolejnej bramki. Akcję 3 na 1 bez problemu wykończył Drouin.

To co zawodziło w wykonaniu Pens dotychczas, zaskoczyło w ostatniej minucie. Minutę przed zakończeniem drugiej tercji bramkę w przewadze zdobył Hornqvist co pozwoliło graczom Penguins zejść do szatni z większą motywacją na trzecią odsłonę meczu.

No guts. No glory.

Do ostatniej odsłony, gospodarze musieli podejść ze zdwojoną siłą, aby mieć szansę na zwycięstwo w tym spotkaniu.

Z minuty na minutę Penguins zaczęli rozkręcać swoją grę stwarzając coraz więcej sytuacji podbramkowych. Bardzo dobrą okazję po indywidualnej akcji wykreował Dumoulin, ale spokojna postawa bramkarza Lightning pozwoliła utrzymać wynik bez zmian.

Pomimo częstych prób, w grze gospodarzy pojawiało się zbyt wiele niedokładności które decydowały o sytuacji na lodzie. Niedokładne podania, problemy z przyjęciem krążka, brak odczytywania zagrań kolegów z drużyny, niecelne strzały – tak można podsumować trzecią tercje w wykonaniu Pens. Frustrację można było wyczytać w każdej akcji, a gra Crosbyego oraz Malkina pozostawiała wiele do życzenia, szczególnie podczas powerplay.  Wszystkie te czynniki zadecydowały o końcowej porażce z Tampa Bay Lightning 1:3.

Pittsburgh Penguins vs Tampa Bay Lightning 1:3

Bramki i asysty: 40. Hornqvist (Crosby, Kessel) – 19. Killorn (Hedman), 23. Palát (Filppula, Garrison), 39. Drouin (Palát, Filppula)

Pittsburgh Penguins: Murray (Fleury) – Letang, Dumoulin, Daley, Määttä, Lovejoy, Cole – Hornqvist, Crosby (C), Sheary – Fehr, Malkin (A), Kunitz (A) – Kessel, Bonino, Hagelin – Rust, Cullen, Kühnhackl

Tampa Bay Lightning: Bishop (od 13. Vasilevskij (Gudlevskis)) – Carle, Hedman, Šustr, Garrison, Coburn, Koekkoek – Kučerov, Johnson, Killorn – Drouin, Filppula, Palát (A) – Callahan (A), Boyle (A), Paquette – Brown, Namestnikov, Condra