Drużyny sportowe to największe powody do dumy mieszkańców miasta. Obok Penguins są ekipy, które liczą się każdego roku w rozgrywkach.

Drużyna futbolu amerykańskiego Pittsburgh Steelers zajmuje szczególnie ważne miejsce. Zawodnicy Steelers aż sześć razy wygrali Super Bowl, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich drużyn NFL, od kiedy tę nagrodę ustanowiono. W klasyfikacji zwycięskich sezonów Steelers zajmują z tym wynikiem godne podziwu piąte miejsce.

Ponadto dwa razy najważniejsza futbolowa nagroda wymknęła się z rąk, w tym w 2010 roku przeciwko Green Bay Packers, która to drużyna 13 razy wygrywała amerykańskie rozgrywki. „Stalowcy” są najbardziej utytułowaną i najstarszą drużyną swojej konferencji. Barwy drużyny współdzielone są z barwami Pens – czerń, złoto i biel.

Pełna sukcesów historia Steelers zaczęła się w 1933 roku. W wyniku rozszerzenia NFL przywitała także Philadelphia Eagles (która to także gra do dziś) i Cincinatti Reds. Założycielem drużyny był Arthur Rooney.

Początkowo ekipa z Pittsburgha nosiła nazwę „Pirates” w nawiązaniu do poprzedniej profesjonalnej drużyny futbolowej. Początki nie były łatwe. Steelers odnieśli tylko 22 wygrane przez siedem pierwszych lat. Lepsze dni zaczęły nadchodzić tuż przed II wojną światową. Wielkim wydarzeniem było podpisanie rekordowego kontraktu z legendarnym Byronem White’m na wtedy zawrotną sumę niecałych 16 tysięcy dolarów. Pierwszy raz Steelers zagrali w play-offach w 1947 roku, ale na następny taki sukces trzeba było czekać do „ery Chucka Nolla” w 1972r. Pierwsze sezony tego trenera były nieudane, ale miał on „nosa” do wyborów w drafcie. Joe Greene, Terry Bradshaw, Jack Ham i Franco Harris co roku od 1969r. przybywali do ekipy z Pittsburgha. Historyczny na tym polu wyczyn miał miejsce w 1974r., gdy Steelers w jednym drafcie wybrali czterech przyszłych graczy Galerii Sław. Na efekty wyborów i pracy nie przyszło długo czekać. Od 1972 do 1979 roku Steelers gościli w play-off, pierwszy Super Bowl wygrywając w 1974r.

Od tamtego momentu Steelers są siłą liczącą się w każdym sezonie NFL. W sumie drużyna ma na koncie rekordową ilość Super Bowl (zdobyte w latach 1974, 1975, 1978, 1979, 2005 i 2008). 21 graczy doczekało się uznania w Galerii Sław Pro Football, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich drużyn powstałych od 1933 roku. Ponadto w Galerri Sław Pro Football znalazło się trzech członków zarządu (również najwięcej spośród wszystkich ekip NFL) oraz trener Chuck Noll.

Pittsburgh Pirates są jedną z najbardziej zasłużonych drużyn profesjonalnej ligi bejsbolowej MLB, w której goszczą od 1887 roku (wcześniej w lidze National League, z której powstała MLB w połączeniu z American League w 2000r. po stuletnim partnerstwie). Drużyna ta wygrała ligę pięć razy – były to lata 1909, 1925, 1960, 1971 i 1979. Historia Piratów (początkowo Allgehenys, potem Innocents, obecna nazwa pochodzi z 1891r.) jest pełna wzlotów i upadków, nierzadko ciągnących się przez kilka sezonów. Po początkowych latach sinusoidy, sezony po II wojnie światowej przyniosły spore rozczarowanie. W 1950r. nastąpiła zmiana właściciela i menedżera, którzy zdecydowali się postawić na długofalowy plan opierając się na młodych graczach. Dużej części udało się pod ich wodzą wyrosnąć na gwiazdy. Zawodnicy jak Roberto Clemente, Elroy Face, Bob Friend, Bill Mazeroski czy Vern Law stali się trzonem drużyny, która sięgnęła po tytuł w 1960 roku, a system skautingu i szkolenia utrzymywał Piratów na szczycie aż do lat 80., a w Pittsburghu grali wtedy m. in. Dave Cash, Rennie Stennett, Gene Clines czy Willie Stargell. Następne sukcesy przyszły od roku 1986, kiedy to odżyła młodzież: przez skład przewinęli się tak świetni gracze jak Bobby Bonilla, Mike LaValliere, Jay Bell czy Doug Drabek.

Ostatnie duże sukcesy drużyna Piratów odniosła z tamtym właśnie pokoleniem, przegrywając w 1991 i 1992 roku National League Series (można porównać tę fazę ówczesnej ligi baseballu do dzisiejszego Finału Konferencji NHL). Po 1996 roku kolejne młode pokolenie graczy nie spełniło zadania. Od tamtego roku Pirates odnieśli dużo więcej porażek niż sukcesów, nie występując w żadnym z finałów Ligi.

Wiele sukcesów ma na swoim koncie ekipa Pittsburgh Panthers, która gra w lidze uniwersyteckiej futbolu amerykańskiego. Drużyna ta wygrała dziewięciokrotnie National Championship, najwyższą ligę uniwersytecką w USA. Ponadto gracze Panter wielokrotnie byli wybierani w drafcie do NFL, a z pittsburskiej uczelni pochodzą tacy gracze jak Larry Fitzergald, Ruben Brown, Dan Marino, Bill McPeak, Mike Ditka czy Joe Schmidt.

Większość drużyn sportowych z Pittsburgha za swoje barwy obrała czerń, złoto i biel, nawiązując do herbu miasta. Sukcesy ekip, również Penguins, powodują, że Pittsburgh to prawdziwe City of Champions.