Dział ten poświęcony jest historii strojów jakie przywdziewała drużyna z Pittsburgh'a, jak się one zmieniały na przestrzeni lat. Ich kolor, wygląda, dodatkowe elementy. Pomimo upływu lat koszulki nie zmieniały się wiele razy, jednak pierwsze stroje mogą zaskoczyć wielu z kibiców. Zapraszamy na podróż w czasie.

Kiedy zespół Pittsburgh Penguins debiutował w National Hockey League (11 października 1967r.) barwy znacząco różniły się od tych jakie teraz znamy. Drużyna przywdziewała barwy ciemno niebieskiej, jasno niebieskie oraz białe. W przeciwieństwie do aktualnego stanu biały trykot był zestawem domowym, a niebieski wyjazdowym. Początkowo na stroju nie było loga, a skośny napis "Pittsburgh". Jak widać koszulka posiadała poziome paski na dole i na środku rękawów, nad którymi znajdował się numer.


Przed sezonem 1968-69, po raz pierwszy stroje zmieniły swój wygląd. Przede wszystkim zamiast skośnego napisu z nazwą miasta, na środku pojawiło się logo. Grający hokejowy pingwin, w wersji bez szalika zajął centralne miejsce na koszulce. Na rękawach ponownie pojawiły się pasy, w trochę innej konfiguracji. Nadal biały trykot był używany na meczach domowych, a niebieski na wyjazdowych.Kolejna zmiana nastąpiła cztery lata później (sezon 1972-73). Ponownie nastąpiła zmiana loga, pozbyto się okręgu i pozostawiona samego pingwina na tle trójkąta. Próbowano różnych odcieni kolorów zarówna na korpusie jak i ramionach czy kołnierzyku.30 stycznia 1980r, nastąpiła diametralna zmiana kolorów koszulek. Po raz pierwszy stroje były w kolorach złotym i czarnym. Stało się tak pod wpływem zwycięstwa innych drużyn z Pittsburgh'a we własnych rozgrywkach. Zespół Steelers wygrał Super Bowl, natomiast Pirates zwyciężyli w tym samym roku World Series. Pod wpływem tych wyników postanowiono zmienić kolory na podobne do tych jakich używały drużyny Steelers i Pirates. W nadziei, że kibice będą kojarzyć zespoły w tych barwach jak to z "City of Champions" - czyli Miasta Mistrzów.Zmiana kolorów była przyczyną protestu Bostonu, argumentując go faktem, że barwy te zawsze należały do organizacji Bruins. Z kolei Penguins stwierdzili, że hokejowy klub Pittsburgh Pirates przywdziewał takie barwy już w 1920 roku. Nowe stroje zachowały identyczny wygląd co niebieskie, ale czarny zastąpił ciemny niebieski, a jasny niebieski zmienił się w złoty.
W latach 1981-1985 klub używał alternatywnych złotych koszulek z białym kolorem jako stroje domowe.Czarno-złote stroje zmieniły się przed sezonem 1992-93, wtedy gdy zmodernizowano logo z Pingwina na tle trójkąta na trójkąt z głową Pingwina u góry. Nowe białe domowe koszulki posiadały nowe logo na środku i złote wstawki na ramionach. Czarne wyjazdowe koszulki nawiązywały wyglądam do pierwszego modelu, ponownie pojawił się skośny napis Pittsburgh, a nowe logo trafiło na ramiona.
Podczas sezonu 1995-96 Penguins jako jedna z pięciu organizacji w lidze posiadała trzy zestawy koszulek. Nowe koszulki miały swój debiut w meczu z Philadelphia Flyers 27 stycznia 1996r. Trzeci model koszulki był czarny, posiadał nowe logo w barwach klubowych na środku, miał również nietypowe rękawy. Jeden był z szarymi pasami, które znalazły się także na ramionach, a drugi był w trzech kolorach.W sezonie 1999-00 organizacja wprowadziła nową trzecią koszulkę z dbałością o przyszłości. Na koszulki powróciło popularne wśród fanów logo "Grającego Pingwina", takie jakie było na trykotach podczas mistrzowskich kampanii w 1991 i 1992 roku. Pojawił się też nowy kolor, złoty zastąpił Las Vegas Gold. Koszulki poniżej oficjalnie uznano za domowe i wyjazdowe w 2002r.A to już najnowsze stroje, które są używane aktualnie od sezonu 2007-08. Koszulki wyprodukowane przez fimę Reebok w systemie Edge Uniforms System. Zaprojektowane specjalnie dla graczy z NHL. Wykonane w najnowszej technologii, dopasowane do sprzętu hokeistów. Koszulki mają identyczne logo oraz kolory jak poprzednie, różnią się wzorem na rękawach i w dolnej części korpusu. Ciemne stroje są domowe, natomiast biały model jest używany na wyjazdach. W kilku kampaniach używany był też trzeci model alternatywny, bardzo podobny do pierwszego niebieskiego trykotu.

We wrześniu 2014 roku klub zaprezentował dodatkowe trzecie stroje zespołu, które drużyna przywdziewa zamiennie z czarnymi jerseyami. Nowe stroje są nawiązaniem do tradycji i możemy w nim znaleźć elementy tzw. Pittsburgh gold, czyli odcieniu koloru złotego jakiego używał zespół w ubiegłym wieku. 

W lecie 2017 roku Pingwiny otrzymały nowe stroje w związku z wejściem marki adidas do NHL. Stroje te jednak nie odbiegały znacznie od poprzednich wzorów. Można się spodziewać, że aktualne jerseye będą służyć klubowi przez długie lata.Na ten moment to wszystkie jakie były używane przez Penguins w rozgrywkach. Oczywiście były też specjalne stroje przy okazji takich imprez jak Stadium Series, jednak to pojedyncze przypadki na specjalną okazję. Warto wspomnieć o tym, że na zmianę wyglądu i barw zgodę musi wyrazić liga oraz nie może się to stać od razu. Taka zmiana musi być zatwierdzona i może wejść w życie po określonym czasie.