Lista najlepszych prospektów Pens - 2020

W normalnych okolicznościach aktualnie rozgrywane byłyby decydujące mecze fazy play-off, a większość menadżerów już miałaby w głowie przygotowania do draftu. Aktualnie nie wiadomo kiedy obecny sezon zostanie dograny i kiedy odbędzie się draft. Pingwiny w tym roku tak czy siak nie miałyby jednak zbyt wielu dostępnych picków. Warto jednak przyglądnąć się liście 10 najciekawszych prospektów Pens bowiem są tam nazwiska, które w NHL możemy zobaczyć już w przyszłym sezonie.

Koronawirus zniszczył marzenia o wyższym salary cap w nowym sezonie. To będzie oznaczać trudne decyzje w Pittsburghu i prawdopodobnie szansę dla młodych zawodników. Pingwiny w ostatnich latach pomimo braku wyborów w pierwszych rundach potrafiły wyłowić zawodników, którzy stali się gwiazdami lub przynajmniej solidnymi zawodnikami w lidze  Jake Guentzel, Matt Murray, Bryan Rust, Tristan Jarry, Zach Aston-Reese, Conor Sheary, Teddy Blueger... To zawodnicy bez których ciężko aktualnie wyobrazić sobie Pens. Kto jest więc następny w kolejce?

1. Samuel Poulin — 19 lat, lewoskrzydłowy, wybór w 1 rundzie draftu w 2019 roku

Tak się złożyło, że Pingwiny w poprzednim sezonie miały wybór w pierwszej rundzie draftu i zdołały zdobyć w niej Poulina, który na co dzień gra w lidze QMJHL dla Sherbrooke. Sam bardzo dobrze rokuje  w tym sezonie zanotował 77 punktów w 46 spotkaniach. Prawdopodobnie Poulin jednak na swoją szansę w NHL będzie musiał poczekać do sezonu 2021-22, ale wiele zależy od campu przed nowym sezonem.

2. Nathan Legare  19 lat, prawoskrzydłowy, wybór w 3 rundzie draftu w 2019 roku

Pingwiny w zeszłym roku na drafcie sporo się nagimnastykowały aby wybrać Legare. Potrzebny był transfer aby podbić pick w trzeciej rundzie, a sam Nathan był tam niespodzianką. Były rankingi prospektów, które plasowały go w pierwszej 30-stce draftu. Legare spadł jednak do trzeciej rundy i tam wyłapali go Penguins. Kanadyjczyk potem pojawił się na campie treningowym Pens gdzie zrobił ogromną furorę,  przez chwile zastanawiano się nawet czy nie dać szansy Legare w NHL. Pens odesłali go jednak do juniorów, tam Nathan nie miał tak dobrego sezonu jak Poulin, ale zdobył 35 bramek w 61 spotkaniach. Pingwiny nie mają potrzeby aby spieszyć się z rozwojem Legare. Prawe skrzydło w zespole wydaje się być dobrze obsadzone na najbliższe lata  Guentzel, Zucker, Rust oraz Hornqvist. Niemniej jednak oczekiwania wobec Nathana w Pittsburghu są spore.

3. Pierre-Olivier Joseph   20 lat, obrońca, pozyskany w transferze z Arizona Coyotes

Cicha postać transferu Phila Kessela do Coyotes. To tak naprawdę on był największym zwrotem dla Pens w tym dealu, a nie Alex Galchenyuk. Dobrze rokujący 20-letni zawodnik to aktualnie nasz najlepszy defensywy prospekt, który szansę na grę w NHL może otrzymać już w przyszłym sezonie. Penguins mają nadzieję, że Dumoulin, Pettersson i właśnie Joseph obsadzą lewą stronę defensywy na lata. 

4. Drew O'Connor  21 lat, lewoskrzydłowy, podpisany jako wolny agent

W trakcie pandemii koronawirusa Penguins pozyskali wolnego agenta z NCAA. Drew O'Connor to być może kolejny czarny koń w naszej organizacji. Drew sezon z pewnością rozpocznie w AHL, ale w trakcie kolejnego sezonu i w przypadku kontuzji zapewne otrzyma szansę na występ w NHL. Tak samo w Pittsburghu zaczynali tacy zawodnicy jak Jake Guentzel, Conor Sheary, Bryan Rust czy Zach-Aston Reese. Ten ostatni to także nabytek Pens z NCAA.

5. Filip Hallander  19 lat, lewoskrzydłowy, druga runda draftu w 2018 roku

Szwed rokuje bardzo dobrze, ale ma spore problemy zdrowotne. W tym sezonie złamana noga z pewnością spowolniła jego rozwój podczas drugiego sezonu gry dla Luleå HF w SHL czyli najwyższej klasie rozgrywkowej w Szwecji. Pens mają jednak nadzieję, że Hallander wróci po kontuzji mocniejszy i rozwinie się w SHL na tyle aby zaistnieć potem w NHL.

6. Kasper Bjorkqvist  22 lata, prawoskrzydłowy, druga runda draftu w 2016 roku

Kolejny Szwed i podobny przypadek jak wyżej spora liczba problemów zdrowotnych utrudniła tempo rozwoju Kaspera. Menadżer Pens, Jim Rutherford za każdym razem jednak przypomina, że Bjorkqvist to jeden z najlepszych ofensywnych prospektów Pens.  

7. Jordy Bellerive  21 lat, center, podpisany jako wolny agent

Bellevire zapewne nie będzie żadnym wielkim nazwiskiem, ale ma szansę być solidnym zawodnikiem bottom six Penguins w przyszłości. Ma on za sobą już solidny, ale nie nadzwyczaj dobry sezon w AHL na farmie Pens. Wydaje się, że następny training camp przed sezonem może okazać się dla Bellerive decydujący w kwestii tego jak dalej potoczy się jego kariera.

8. Valtteri Puustinen  20 lat, prawoskrzydłowy, siódma runda draftu w 2019 roku

To był daleki strzał Penguins podczas zeszłorocznego draftu, ale okazuje się, że całkiem udany bowiem Puustinen w tym sezonie fińskiej Liigii był jednym z najlepszych młodych zawodników. Jeszcze jeden taki sezon w fińskiej ekstraklasie i kto wie... być może Rutherford chwyci za telefon i ściągnie zawodnika do Pittsburgha. 

9. Jan Drozg  21 lat, lewoskrzydłowy, piąta runda draftu w 2017 roku

Drozg to słoweński hokeista, który krytykowany jest aktualnie za typowo europejski styl gry, który niezbyt dobrze aktualnie przekłada się na warunki NHL. Jeśli uda się Drozgowi ulepszyć jazdę na łyżwach to ma on szansę na udaną karierę w NHL. 

10. Sam Miletic  23 lata, lewoskrzydłowy, podpisany jako wolny agent

Typowy kandydat do bottom six, który zapewne dostanie szansę na występ w NHL podczas kolejnej plagi kontuzji w Pittsburghu. Gwiazdą ligi nie zostanie, ale być może będzie to nowy Teddy Blueger. 


Komentarze

POLECANY ARTYKUŁ
Zobacz film dokumentalny "Pittsburgh is our home"
Film przygotowany specjalne z okazji 50-lecia istnienia klubu.