IIHF WC 2011: Finlandia Mistrzem Świata! Brąz dla Czechów (video)

Reprezentacja Finlandii została nowym Mistrzem Świata w hokeju na lodzie mężczyzn podczas rozgrywanych w Bratysławie i Koszycach 75. Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie. Finowie w finale pokonali Szwedów 6:1.

Przed spotkaniem w mniejszym lub większym stopniu typowało się Szwedów jako zwycięską drużynę i chyba nikt nie spodziewał się takiej 3. tercji jaką we wczorajszym spotkaniu mogliśmy zobaczyć.

Pierwsza tercja to z obu stron ostrożna i umiejętna gra w obronie, lecz mimo tego w pierwszych 20. minutach mogliśmy zobaczyć najwięcej strzałów - było ich w sumie 25, 13 razy strzelali Szwedzi, a 12 Finowie. Pierwsza tercja zakończyła się bezbramkowym remisem i kibice zgromadzi na Orange Arena musieli poczekać do drugiej tercji na pierwsze bramki.

Druga tercja to bardziej agresywna gra z obu stron i delikatna przewaga Szwedów, którzy w 8. minucie 2. tercji zdobyli bramkę dająca prowadzenie 1:0. Bramka ta padła po dobrym strzale Paajarvi'ego w okienko bramki po błędzie Fińskiego obrońcy, który podał krążek na kij rywala. Szwedzi mieli jeszcze w tej tercji kilka dobrych sytuacji na zdobycie drugiej bramki, między innymi w 15. minucie 2. tercji gdzie Suomi uratował słupek. Gdy wydawało się, że 2. tercja zakończy się jednobramkowym prowadzeniem Szwedów to na 8 sekund przed końcem tercji bramkę wyrównującą podczas gry w przewadze zdobył Immonen i cała gra zaczynała się od nowa.

Trzecia tercji to prawdziwy nokaut w wykonaniu Finów. 5 bramkowy festiwal strzelecki rozpoczął w 3. minucie Nokelainen. Niespełna 50. sekund później na 3:1 podwyższył Kapanen i Suomi niespodziewanie prowadzili 1:3. Od tego momentu Szwedzi nie byli w stanie zatrzymać świetnie grających Finów i kolejne bramki dołożyli Pesonen, Pyorala oraz Pihlstrom.

Szwecja - Finlandia 1:6 (0:0; 1:1; 0:5)

Skrót meczu:

Finlandia oszalała. Na ulice miast wyszli ludzie i do rana świętowali tytuł Mistrza Świata. Doskonale ilustruje to poniższy filmik z Helsinek:

MECZ O 3. MIEJSCE

Brąz wywalczyli Czesi, którzy w meczu o 3. miejsce pokonali Rosję 7:4. Tym samym Czesi przerwali medalową passę Rosji, która od 2006 roku co rok zdobywała medal na MŚ. Czesi nie zdołali obronić Mistrzowskiego tytułu. Na Słowacji przegrali tylko jedno spotkanie - półfinał ze Szwecją. Poniżej skrót spotkania:

Zakończyły się Mistrzostwa Świata na Słowacji. Kolejne MŚ odbędą się w maju 2012 roku we Szwecji i Finlandii. Państwa te będą również gospodarzami MŚ w 2013 roku więc hokejowa rywalizacja na dwa lata przenosi się do Skandynawii.