Dział poświęcony zawodnikom oraz trenerom Pittsburgh Penguins, którzy reprezentowali swoją reprezentację narodową podczas Igrzysk Olimpijskich. Jak powszechnie wiadomo impreza ta odbywa się co 4 lata, a zdobycie na niej medalu jest bez wątpienia jednym z największych laurów jakiego można dostąpić w hokejowej karierze.

W historii Penguins 82 zawodników przywdziewało koszulkę z Pingwinem oraz reprezentacji narodowej. Najliczniej w tym gronie wypadają gracze urodzenie w Stanach Zjednoczonych (21), zaraz za nimi plasują się ci urodzeni w Kanadzie (20). Następnie na trzecim miejscu są Finowie (9), a kolejną lokatę wspólnie dzielą Czesi i Rosjanie (po 8).

Lista 82 zawodników grających dla Penguins i reprezentacji narodowych na Igrzyskach Olimpijskich:

STANY ZJEDNOCZONE (21):
Bob Paradise, Mike Ramsey, Mark Johnson, Scott Bjugstad, Ed Olczyk, Scott Young, Greg Brown, Kevin Stevens, Kevin Miller, Stephen Leach, Shawn McEachern, Moe Mantha, Garth Snow, John LeClair, Bill Guerin, Kevin Hatcher, Tom Barrasso, Brooks Orpik, Ryan Malone, Ryan Whitney i Paul Martin.

KANADA (20):
George Swarbrick, J.J. Daigneault, Darren Lowe, Dave Tippett, Zarley Zalapski, Kent Manderville, Dave Hannan, Patrick Lebeau, Jason Woolley, Todd Hlushko, Peter Ferraro, Greg Johnson, Chris Kontos, Petr Nedved, Brad Werenka, Mark Recchi, Mario Lemieux, Sidney Crosby, Marc-Andre Fleury i Chris Kunitz

FINLANDIA (9):
Ville Siren, Petteri Lehto, Arto Javanainen, Janne Laukkanen, Tuomas Gronman, Jarkko Ruutu, Ville Nieminen, Jussi Jokinen i Olli Maatta.

CZECHY (8):
Robert Lang, Jiri Slegr, Jaromir Jagr, Martin Straka, Josef Beranek, Martin Skoula, Petr Sykora i Jan Hrdina.

ROSJA (8):
Sergei Zubov, Dmitri Mironov, Darius Kasparaitis, Sergei Gonchar, German Titov, Aleksey Morozov, Alexei Kovalev i Evgeni Malkin.

SZWECJA (7):
Tomas Sandstrom, Ulf Samuelsson, Andreas Johansson, Johan Hedberg, Fredrik Olausson, Markus Naslund i Mikael Samuelsson.

SŁOWACJA (7):
Miroslav Satan, Ziggy Palffy, Marian Hossa, Richard Lintner, Martin Strbak, Tomas Surovy i Ronald Petrovicky.

BIAŁORUŚ (1):
Konstantin Koltsov.

NIEMCY (1):
Sven Butenschon.

Znacznie mniejsze grono z wyżej wymienionych miało możliwość cieszyć się z medalu Igrzysk Olimpijskich, kilku z nich zaliczało epizody w drużynie z Pittsburgha i wcześniej lub później zdobywało medal na IO.

Poniżej przedstawimy tych zawodników, który zdobyli medal na Igrzyskach i grali w tym samym czasie dla Penguins:

ZŁOTO (8):
Jaromir Jagr
Martin Straka
Robert Lang
Jiri Slegr
Mario Lemieux
Marc-Andre Fleury
Chris Kunitz
Sidney Crosby (dwukrotnym złoty medalista).

SREBRO (3):
Darius Kasparaitis
Aleksey Morozov
Brooks Orpik .

BRĄZ (5):
Tuomas Gronman
Jussi Jokinen
Olli Maatta
Darius Kasparaitis
Alex Kovalev .

I tak oto dochodzimy do tych, którzy byli na Igrzyskach Olimpijskich a z Pittsburgh Penguins są związani inaczej niż wyżej wymienieni (czy. w Penguins nie byli zawodnikami).

» Edgar Brenchley reprezentował Wielką Brytanię w 1936 roku, zdobył z nią złoty medal. Dla Penguins pracował jako skaut w latach 1967-70 i 1971-73.

» Herb Brooks w 1964 i 1968 roku reprezentował Stany Zjednoczony jako zawodnik, w Penguins pracował jako trener.

» Ivan Hlinka w 1972 roku wraz z reprezentacją Czech zdobył jako zawodnik brązowy medal, dla Penguins pracował jako trener.

» Herb Brooks w 1980 (złoty medal) i 2002 (srebrny medal) roku reprezentował Stany Zjednoczone oraz w 1988 roku reprezentował Francję jako pierwszy trener, jak było wspomniane wcześniej w Pittsburghu był również trenerem.

» Craig Patrick w 1980 roku (złoty medal) był asystentem trenera w reprezentacji Stanów Zjednoczonych, w Mieście Stali był trenerem oraz menadżerem generalnym.

» Gene Ubriaco w 1992 roku był pierwszym trenerem reprezentacji Włoch, w organizacji z Pittsburgha był trenerem oraz zawodnikiem.

» Tony Granato w 1998 roku reprezentował Stany Zjednoczone jako zawodnik, w Penguins był asystentem pierwszego trenera.

» Dan Bylsma w 2014 roku był pierwszym trenerem reprezentacji Stanów Zjednoczonych, w Pittsburghu również pełnił rolę pierwszego trenera.