Rutherford zapowiada zmiany. Kto jest na cenzurowanym?

Czyszczenie szatni za nami, zawodnicy udali się z pewnością na dłuższe ale zasłużone urlopy. Echa porażki z Capitals są większe niż się spodziewałem. Generalny menadżer Pens, Jim Rutherford jasno zapowiada drużynę czekają zmiany. 

Wszyscy zawodnicy stawili się w szatni Penguins aby po raz ostatni porozmawiać z dziennikarzami w tym sezonie z wyjątkiem... Phila Kessela. Kessel nie rozmawiał z dziennikarzami przez cały okres play-offów, nie zdecydował się także na pojawienie w ostatnim medialnym spotkaniu w sezonie, a trener Sullivan przyznał iż Phil w play-offach doznał kontuzji, ale nie było to nic poważnego. Mówi się o nie najlepszych relacjach Kessela z Sullivanem co rzecz jasna zapoczątkowało plotki na temat ewentualnego transferu.

Zastanówmy się jednak jak mogą wyglądać Penguins w nowym sezonie...

NIETYKALNI: Sidney Crosby, Jewgienij Małkin, Patric Hornqvist, Matt Murray, Brian Dumoulin, Justin Schultz, Olli Maatta, Jake Guentzel

Grupa tych ośmiu zawodników Penguins to core Penguins na najbliższe lata i nie ma najmniejszych szans aby we wrześniu nie pojawili się oni na campie naszej drużyny. Crosby, Małkin  tego nie trzeba komentować. Hornqvist  dopiero co podpisany pięcoletni kontrakt. Murray  nasza jedynka w bramce na długie lata. Dumoulin, który ma za sobą sezon życia i jego kontrakt podpisany przed rokiem to dzisiaj prawdziwy steal. Schultz oraz Maatta to także niepodważnalne ostoje naszej defensywy. Guentzel — jak można byłoby oddać takiego play-off playera? 

PRAWIE NIETYKALNI: Daniel Sprong, Zach-Aston Reese, Casey DeSmith, Chad Ruhwedel

Nie są to może słynne nazwiska, ale ci zawodnicy również raczej na pewno zostaną w Pittsburghu. ZAR będzie naszym regularnym Hornqvistem numer dwa w przyszłym sezonie, DeSmith to bramkarska trójka za grosze, Ruhwedel ze swoim kontraktem i możliwością łatania dziur w defensywie także nigdzie nie wybiera. Myślałem, że Pens rozważą transfer Spronga za jakiegoś młodego obrońcę, ale Rutherford podczas czyszczenia szatni powiedział krótko Daniel w nowym sezonie będzie grał w NHL. To chyba zamyka temat transferu.

BEZ KONTRAKTÓW ALE ZASTRZEŻENI, ZOSTANĄ: Riley Sheahan, Dominik Simon, Tom Kuhnhackl, Jamie Oleksiak

Pingwiny uwielbiają to jak dla nich gra Riley Sheahan. Pozyskany zawodnik na początku sezonu w tradzie z Detroit może szukać w lecie stałego miejsca zamieszkania w Pittsburghu. Sheahan efektywnie gra w bottom lines, w Pittsburghu znalazł drugie życie. Sam zapewne będzie chciał zostać. Kontrakt więc jest w drodze.

Tom Kuhnhackl  ostoja naszego penalty killing. Nie wyobrażam sobie aby Niemiec gdzieś się wybierał. Jamie Oleksiak  kolejny nabytek z transferu, który w Penguins ożył. Pingwiny będą się go starały zatrzymać za małe pieniądze. 

Dominik Simon zaś to gracz, który w razie potrzeby jest w stanie załatać dziury w składzie. Jego podpisanie na kolejne lata powinno być tanie i nie ma sensu bawić się tutaj w odpuszczanie takiego gracza.

MAŁO PRAWDOPODOBNY TRANSFER: Kris Letang

Letang to jedyny zawodnik obok Sida i Geno, który pamięta jeszcze puchar z 2009 roku w barwach Pens. Ba, pamięta czasy przed Ruthefordem. Niemal cała reszta drużyny zmieniła się wraz ze zmianą menadżera w Mieście Stali. OK, Letang ma fatalny kontrakt a także fatalny sezon za sobą, ale jego transfer choć możliwy, jest bardzo mało prawdopodobny. Nie wierzę żeby Tanger po raz drugi z rzędu zagrał tak słabo. Kris zostanie z nami na 90%. 

BARDZIEJ PRAWDOPODOBNY TRANSFER: Phil Kessel, Bryan Rust, Derick Brassard

Jestem wielkim fanem Kessela, ale w myśli Rutherforda zapewne przejdzie opcja transferu Phila. Nie zrozumcie mnie źle, Kessel również niemal na pewno zostanie w Pittsburghu, ale tutaj szanse określiłbym na takie 80%. Dlaczego GMJR może rozważyć transfer? Kessel ma za sobą najlepszy punktowy sezon w karierze więc jego wartość na rynku będzie największa. Phil jest zakontraktowany do 2022 roku i są obawy czy będzie on dobrze kondycyjnie znosił kolejne sezony. Dodatkowo zapewne nie najlepsza relacja z Sullivanem i niemal 7 milionów kontraktu. Niemniej jednak uważam Kessela za nasz core i również nigdzie on się nie będzie wybierał. 

Pozostała dwójka Rust oraz Brassard. Obydwaj również na 80% zostaną w Pittsburghu. Obawy z Rustem są takie iż będzie on negocjował nowy kontrakt i jego kwota może przewyższyć możliwości Pens. Co do Brassarda Rutherford w razie otrzymania dobrej oferty zapewne przemyślałby transfer Dericka, ale sam takiej opcji na pewno nie będzie szukał.

MOGĄ ODEJŚĆ W TRANSFERACH: Carl Hagelin, Conor Sheary, Tristan Jarry, Matt Hunwick

Pingwiny bardzo chciałyby zatrzymać Hagelina, ale jego 4 miliony zarobków ciążą na salary cap. Jeśli Rust wynegocjuje sporą kwotę nowej umowy, być może nie będzie opcji i transfer Szweda będzie konieczny.

Matt Hunwick całkowity niewypał z poprzedniego letniego okienka transferowego. Pens będą chcieli pozbyć się jego ponad 2 milionowego kontraktu, który obowiązuje jeszcze przez dwa lata.

Conor Sheary  Rutherford zapowiada zmiany i chyba pierwszy w kolejce do transferu jest właśnie Sheary. Conor nie potrafi w pingwinich barwach grać w play-offach, a także ten sezon zasadniczy miał słaby. 3 miliony rocznie jakie dostał przed rokiem to zbyt wysoka kwota na jego usługi. 

Tristan Jarry  OK. Talent bramkarski, ale... Jarry chce być jedynką, a w Pittsburghu nią nie będzie. Z roku na roku będzie tracił na wartości, nikt nie daje ogromnej ceny za backupa. A pozyskanie jakiegoś prospekta do obrony w zamian za Jarry'ego... Może brzmieć ciekawie.

ODEJDĄ: Carter Rowney

Tutaj sprawa chyba jasna.

Podsumowując  Sheary, Jarry, Hunwick oraz Hagelin to nazwiska, których może zabraknąć za rok z nami. Kontrakty Sheary'ego, Hunwicka oraz Hagelina kumulują się na ponad 9 milionów dolarów oszczędności. A z czegoś trzeba ogarnąć defensywnę przed nowym sezonem... Oto skład jaki widzę na nową kampanię:

Guentzel  Crosby  Hornqvist
Sprong  Małkin  Kessel
Rust  Brassard  Aston-Reese
Kuhnhackl Sheahan  ?

Letang  Dumoulin
Maatta Schultz
?  ?
Ruhwedel

Murray
DeSmith

Miejsce pytajników uzupełni Rutherford w lecie.


POLECANY ARTYKUŁ
Zobacz film dokumentalny "Pittsburgh is our home"
Film przygotowany specjalne z okazji 50-lecia istnienia klubu.