Rogers Center

Vancouver Canucks
0:5

M9.: VAN - PIT 0:5 - Perfekcyjny road trip

Kolejne kapitalne spotkanie w wykonaniu Penguins. Czwarte zwycięstwo z rzędu po zwycięstwie z Vancouver Canucks 5:0. Po dwie bramki zdobywali Małkin oraz Crosby, do siatki trafił także Kessel, a shutout zanotował Casey DeSmith. Penguins kończą tym samym road trip po Kanadzie z samymi zwycięstwami i pozostawiają po sobie świetne wrażenie!

Powrót DeSmitha

Spotkanie poprzedziła minuta ciszy dla ofiar sobotniej strzelaniny w Pittsburghu, w której zginęło 11 osób. Z tego co kojarzę to pierwsze takie wydarzenie w Mieście Stali, w którym ludzie czuli się bardzo bezpiecznie. Teraz zapewne nieco się to zmieni.

Pingwiny do meczu z Canucks przystąpiły z kolejnymi zmianami w składzie. Brassard został odsunięty od gry z powodu kontuzji dolnych partii ciała. Podobno jest to problem, z którym Derick zmagał się już od kilku spotkań. Dzisiaj otrzymał on więc wolną noc. Druga zmiana to powrót Caseyego DeSmitha do bramki Pingwinów. Matt Murray na zakończenie tego road tripu dostał wolne.

Pittsburgh w pierwszej tercji jednak nie zachwycał. Pens łapali kary, musieli się bronić i przez to gra naszych top lines była ograniczona. W bramce bardzo dobrze po przerwie spisywał się DeSmith, który nie dawał się zaskoczyć Orkom.

Podopieczni Mike'a Sullivana także mieli swoje okazje w pierwszej odsłonie. W sumie Pens oddali osiem celnych uderzeń, ale żaden z tych strzałów nie znalazł drogi do siatki i po 20. minutach gry mieliśmy bezbramkowy remis.

Profesura Pingwinów

Druga tercja spotkania to świetna i inteligentna gra ze strony Penguins. W tercji tej brakowało jedynie gola zdobytego w przewadze mimo dwóch okazji.

Pens w drugiej odsłonie zdominowali Canucks, a po zdobyciu bramki w 26. minucie przez Kessela, który dobił strzał Maatty, Pittsburgh włączył tryb znany z meczu z Toronto kiedy to również po strzeleniu gola nie pozwalaliśmy na zbyt wiele gospodarzom.

Kolejna bramka dla Penguins wydawała się kwestią czasu. Dobrą okazję miał Rust, który w sytuacji sam na sam został praktycznie okradziony z bramki przez Markstoma.

Druga bramka padła za to w 37. minucie meczu po kapitalnej ofensywnej akcji Pittsburgha. Seria pięknych podań  Guentzel odegrał w okolice niebieskiej do Simona, ten umiejętnie wypatrzył nadjeżdżającego do środka Crosby'ego, a Sid w swoim stylu, strzałem z backhandu podwyższył na 2:0. Defensywa Canucks w tej akcji została kompletnie rozklepana, a Markstrom już tylko obserwował jak nasz kapitan pakuje gumę do siatki.

Geno w akcji

Trzecia tercja przebiegała dokładnie tak jak można było si tego spodziewać. Pingwiny grały ostrożnie broniąc wyniku i cierpliwie czekały na swoje kolejne okazje, które w końcu nadeszły.

Świetna ofensywna akcja w 55. minucie spotkania, kiedy to Penguins zamknęli Canucks we własnej tercji obronnej na niemal dwie minuty, zakończyła się kolejną bramką Małkina w tym sezonie. Rosjanin wykorzystał świetne podanie od Spronga na dłuższy słupek i nie dał szans Markstromowi.

Zaledwie minutę później Małkin ponownie skierował gumę do bramki Canucks. Tym razem świetny strzał ze środka tercji ataku z nadgarstka i Penguins byli już pewni zwycięstwa w tym spotkaniu przy stanie 4:0. To najlepszy początek sezonu w karierze Geno. Małkin dopisał w dzisiejszym meczu trzy punkty do swojego konta i aktualnie ma ich aż 18 w 9 meczach!

Drugiej bramki Małkinowi pozazdrościł Crosby i w 58. minucie spotkania podwyższył jeszcze prowadzenie Penguins na 5:0!

Co za road trip Penguins. Cztery mecze, cztery zwycięstwa, 23 zdobyte bramki i tylko 6 straconych. Takie Pingwiny chcemy oglądać! Teraz w końcu czas na powrót do Pittsburgha. Kilka dni odpoczynku i we wtorek wracamy do akcji meczem z New York Islanders.

Vancouver Canucks  Pittsburgh Penguins 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Bramki i asysty: 26. Kessel (Määttä, Malkin), 37. Crosby (Simon, Guentzel), 55. Malkin (Sprong), 56. Malkin (Kessel, Hagelin), 58. Crosby (Oleksiak, Guentzel)

Canucks: Markström (A. Nilsson) – B. Hutton, Gudbranson, Del Zotto (A), Biega, D. Pouliot, Stecher – Leipsic, Horvat (A), Eriksson – Goldobin, Pettersson, Boeser – Roussel, B. Sutter (A), Virtanen – Schaller, M. Granlund, Motte.

Penguins: DeSmith (M. Murray) – Dumoulin, Letang (A), J. Johnson, Ruhwedel, Määttä, Oleksiak – Guentzel, Crosby (C), Rust – Hagelin, Malkin (A), Kessel – Sheahan, Cullen, Hörnqvist – Simon, D. Grant, Sprong.