4:0
Ottawa Senators

M82.: PIT - OTT 4:0 - Przewaga lodu zabezpieczona

Ostatnie spotkanie sezonu zasadniczego zwycięskie dla Pens! Podopieczni Mike'a Sullivana ograli Ottawa Senators 4:0 i zapewnili sobie przewagę lodu w pierwszej rundzie play-off. Pierwszy shutout w karierze zaliczył DeSmith, a gole zdobywali Crosby, Guentzel, Kessel oraz Hornqvist. Tym samym Pens zakończyli sezon ze 100 punktami na swoim koncie.

Niezbyt często zdarza się aby ostatnie spotkanie w sezonie zasadniczym grano jeszcze o stawkę. Pens zapewnili sobie awans do play-offów już dawno temu, ale nadal nie mieliśmy pewności czy będziemy mieli przewagę lodu w pierwszej rundzie. Porażka z Senators mogłaby skutkować nawet zajęciem czwartego, a nie drugiego miejsca w dywizji, a tego każdy chciał uniknąć.

Pens wystawili więc najmocniejszy skład na spotkanie z osłabionymi Senators i wykonali swoją pracę. Choć w pierwszej tercji łatwo nie było. Głównie za sprawą kar, któych Penguins łapali dużo i po 20. minutach gry musieli zadowolić się bezbramkowym remisem.

Kolejne tercje to już jednak stopniowe podwyższanie przewagi przez Pingwiny. Na początku drugiej odsłony Andersena strzałem zza bramki pokonał Crosby podczas gry w przwadze i Penguins objęli prowadzenie.

Kilka minut później Penguins raz jeszcze grali w przewadze, a na lodzie była obecna nasza druga formacja power play. W momencie gdy z ławki kar wyskakiwał jeden z zawodników gości Andersen raz jeszcze dał się pokonać strzałem zza bramki, tym razem przez Guentzela. Penguins objęli więc dwubramkowe prowadzenie i mogli prowadzić znacznie spokojniejszą grę.

Nie można powiedzieć iż Senators grali słabo. Oddawali bowiem w każdej tercji więcej celnych strzałów na bramkę. Tam jednak bardzo dobre zawody rozgrywał DeSmith, który zatrzymywał wszystkie krążki. Imponuje to tym bardziej iż DeSmith od dłuższego czasu nie rozegrał żadnego spotkania.

Na kolejne bramki musieliśmy poczekać do trzeciej tercji. Tam w 47. minucie meczu dobra ofensywna akcja Penguins, zamieszanie pod bramką Senators i gol zdobyty przez Kessela. Phil zakończył najlepszy w swojej karierze sezon zasadniczy z dorobkiem 92 punktów. To wynik aż o 10 punktów lepszy od jego poprzedniego rekordu w sezonie 2011/2012.

Pod koniec spotkania dobry kontratak Penguins ładnym strzałem wykończył jeszcze Hornqvist i ostatecznie Penguins pokonali Senators 4:0. Pingwiny jako pierwsze w lidze zakończyły sezon zasadniczy więc teoretycznie mają najwięcej czasu na odpoczynek przed play-offami. Ten z pewnością się przyda między innymi na to by do składu po kontuzji powrócił Brassard.

Pierwsze spotkanie play-off Pens rozegrają zapewne w czwartek, a jeszcze w sobotę powinniśmy poznać naszego rywala.

Pittsburgh Penguins Ottawa Senators 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Bramki i asysty: 22. Crosby (Kessel, Malkin), 28. Guentzel (J. Schultz, Määttä), 47. Kessel (Sheahan, Oleksiak), 57. Hörnqvist (Crosby, Letang)

Penguins: DeSmith (M. Murray) – Dumoulin, Letang, Määttä, J. Schultz, Hunwick, Oleksiak – Guentzel, Crosby, Rust – Hagelin, Malkin, Hörnqvist – Sheary, Sheahan, Kessel – Aston-Reese, Jooris, Kühnhackl.

Senators:  C. Anderson (D. Taylor) – Borowiecki, Chabot, Harpur, Ceci, Claesson, Wolanin – Hoffman, Duchene, White – Burrows, Pageau, B. Ryan – Pääjärvi, Z. Smith, Pyatt – M. McCormick, Chlapík, Dzingel.